marzec 2016 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
Aktualności > Archiwum > ROK 2016

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

MARZEC 2016


29.03.2016r.

Walka z uciążliwymi meszkami

Już na początku marca bieżącego roku przeprowadzono badania wód kanału Zimny Potok zmierzające do oceny stanu populacji meszek oraz do określenia skutecznych działań ograniczających populację tych owadów. W wyniku analizy otrzymanych wyników zaproponowano wprowadzenia do wód Zimnego Potoku właściwego larwicydu na odcinku od Czerwieńska - poprzez Nietków - do Lasek. Z punktu widzenia skuteczności tych działań opryski należało tak zaplanować, aby objąć nimi zanurzone kamienie w strefie brzegowej kanału. Na zlecenie Gminy Czerwieńsk 24 marca zadanie wykonał Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Krzysztof Piotrowski z Zielonej Góry. Mamy nadzieję, że te działania będą skuteczne i meszki nie będą w tym roku występowały w ilościach powodujących irytację i zdenerwowanie mieszkańców.


25.03.2016r.

RYTM w finale Lubuskiego Festiwalu Piosenki

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Czerwieńsku przeprowadzono eliminacje powiatowe Lubuskiego Festiwalu Piosenki. Naszą gminę reprezentował zespół wokalno-instrumentalny z PSP Nietków. Rada artystyczna eliminacji przyznała pięć nominacji do finału wojewódzkiego. Wśród nominowanych jest zespół RYTM. Składamy gratulacje za udany występ i życzymy powodzenia 6 maja w Międzyrzeczu (finał wojewódzki), gdzie RYTM jako jedyny zespół będzie reprezentować powiat zielonogórski. Aktualnie zespół występuje w składzie: Aleksandra Kozłowska, Justyna Wilczak, Sandra  Rzeszutek, Monika Rzeszutek, Klaudia Zaboklicka, Beata Zaboklicka i Sandra Cichecka. Opiekunem zespołu jest p. Iwona Klamecka.

24.03.2016r.

Trening strażaków OSP Nietków z zasad udzielania pierwszej pomocy


21.03.2016r.

Wypalanie traw jest zabronione

Wczesną wiosną trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają podmuchy wiatru, które często przenoszą ogień na pobliskie lasy oraz zabudowania. W takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydrożnych rowach oraz w pobliżu linii kolejowej to także zagrożenie dla kierowców.

Ziemia na „wypaleniskach” wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa. Ogień hamuje przyswajanie azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Przy wypalaniu giną np. mrówki. Owady te ułatwiają rozkład masy organicznej i wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę, a jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. W pożarach traw giną też biedronki, zjadające mszyce. Ogień uśmierca dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. Płomienie i dym zabijają pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Wypalona łąka potrzebuje kilku lat na regenerację. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt.
Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia…

18.03.2016r.

Krokusy to zwiastuny wiosny


16.03.2016r.

Sukces RYTMU i REZONANSU

15 marca w MGOK w Czerwieńsku odbył się Gminny Konkurs Muzyczny ProArte. Publiczną Szkołę Podstawową w Nietkowie reprezentował zespół RYTM oraz solistki: Aleksandra Kozłowska i Justyna Wilczak. Natomiast Dom Kultury reprezentował zespół REZONANS i Klaudia Frątczak. Nominacje do Powiatowego Konkursy Muzycznego otrzymały dwa zespoły, a Justyna Wilczak zdobyła wyróżnienie. Zespoły jako jedyne w swej kategorii będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym. To wielka radość i satysfakcja, że sezon rozpoczął się pomyślnie i z sukcesami. Moje gratulacje!!!

nauczyciel i instruktor muzyczny - Iwona Klamecka

14.03.2016r.

Tradycje wileńskie w skansenie w Ochli

 
W niedzielę, 13 marca o godzinie 11:00 rozpoczął się tradycyjny jarmark wielkanocny Kaziuki w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Impreza nawiązuje do tradycji wileńskich - odpustów na Świętego Kazimierza Królewicza kultywowanych również w naszym regionie. Mimo kiepskiej pogody na jarmarku w skansenie pojawiło się sporo osób. Można było kupić m.in. palmy wileńskie, pisanki, haftowane serwety i obrusy, ceramikę, kompozycje z suszu i ze sznurka, świece z wosku, a także wyroby z drewna i siana. Było wiele stoisk z rękodziełem artystycznym z całego naszego regionu. Można było też skosztować tradycyjnych potraw wielkanocnych i posłuchać żywej muzyki ludowej. Z Nietkowa to tylko 30 minut jazdy samochodem, a atrakcje rekompensują niedogodności dojazdu. W ciągu roku w Ochli organizowanych jest wiele ciekawych imprez. Warto odwiedzić to miejsce, do czego serdecznie zachęcamy.

11.03.2016r.

Prawa konsumentów do towaru dobrej jakości

Kupując buty w sklepie, bilet w autobusie czy zamawiając usługi telekomunikacyjne, bądź usługę dostarczania wody do domu każdorazowo zawiera się umowę z przedsiębiorcą. Jeśli robi się to wyłącznie w celach prywatnych, to jest się konsumentem. W takiej sytuacji każdemu przysługują liczne prawa, które umożliwiają ochronę własnych interesów.
Znajomość praw konsumenckich pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych, ułatwia działanie w razie zauważenia wady towaru lub zaistnienia innego sporu ze sprzedawcą. Swoje prawa warto znać, bo sprzedawcy czasem nadużywają np. swej dominującej pozycji na rynku lokalnym, pobierają nienależne opłaty, sprzedają towar kiepskiej jakości po cenach przewidzianych dla towaru spełniającego wszystkie normy, itp. Niektórzy robią to świadomie licząc, że konsumenci to „ciemna masa”, która nic im nie może zrobić. Otóż nie. Każdy ma prawo dochodzić prawdy, żądać wyjaśnień i rekompensaty za towar kiepskiej jakości. Trzeba jednak być cierpliwym, konsekwentnym i wytrwałym, bo bywają tacy nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy celowo grają na zwłokę, uchylają się od odpowiedzialności mimo oczywistych faktów, a nawet - używając pozornie prawnych argumentów - próbują oczywiste żądania konsumentów oddalić. Taka arogancja nie może być akceptowana. W sytuacjach trudnych i skomplikowanych dobrze jest skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych urzędów ochrony konsumentów. Pracują tam specjaliści doskonale zorientowani w różnych aspektach prawnych i nadużyciach stosowanych przez przedsiębiorców. Powiatowy Rzecznik Konsumentów udziela bezpłatnych porad związanych z naruszeniem interesów konsumentów. Rzecznik może wystąpić w imieniu konsumenta do przedsiębiorcy z żądaniem wyjaśnienia problemu, pomóc napisać pozew czy udzielić informacji o dalszych możliwych działaniach. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest on osobą uprawnioną do rozstrzygnięcia zaistniałego sporu i nie może nakazać przedsiębiorcy określonych działań - w tym np. zastosowania obniżenia ceny towaru. Dane teleadresowe rzecznika najbliższego miejscu zamieszkania można znaleźć za pomocą wyszukiwarki, która jest dostępna na stronie www.uokik.gov.pl. Rozpatrywanie spraw - zgodnie z prawem - jest realizowane w trybie indywidualnym. Oznacza to, że każdy musi wystąpić osobiście w swojej sprawie. To, że sąsiad uzyska np. obniżenie ceny nie oznacza, że wszyscy kupujący będą mieli cenę obniżoną. Jeśli  np. umowę na dostarczanie prądu do posesji podpisujemy osobiście, to również osobiście musimy dochodzić swoich praw konsumenckich. Warto też pamiętać, że prawo zgłaszania i rozpatrywania roszczeń ma swoje ograniczenia czasowe i trzeba uważać, aby żądania zgłosić w odpowiednim czasie, bo sprzedawcy ponoszą odpowiedzialność za towar tylko przez określony czas i niektórzy z nich tylko czekają, aby sprawy się przedawniły…

09.03.2016r.

Dzień Kobiet w WDK Nietków                - więcej zdjęć w galerii


07.03.2016r.

Próby wyłudzenia opłat za wniosek świadczenia 500+

Rządowy program Rodzina 500 Plus ma za zadanie pomóc w wychowaniu dzieci poprzez przyznawanie świadczeń wychowawczych. Wypłacane pieniądze mają posłużyć jako częściowe pokrycie kosztów związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych oraz wychowaniem dziecka. Program rozpocznie funkcjonowanie z dniem 1 kwietnia 2016 roku. Zgodnie z Ustawą pierwsze pieniądze mają być wypłacone w drugim kwartale 2016 roku. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia. Pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat. Prawo do świadczenia wychowawczego 500 zł na dziecko będzie przyznawane na okres 12 miesięcy.

Wnioski będzie można składać w urzędzie gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej. Wymagane będą dane osoby wnioskującej o przyznanie świadczenia oraz dane dzieci pozostających na jej utrzymaniu. W przypadku starania się o zasiłek na pierwsze dziecko do wniosku trzeba będzie dołączyć zaświadczenia i dokumenty dotyczące wynagrodzenia.
W związku z próbami wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku (również za pomocą „dziwnych sms-ów”) informujemy, że wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego jest darmowy, a jego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wniosek taki można będzie również złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej, a także w wersji elektronicznej, za pomocą: bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), Portalu Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl) oraz za pośrednictwem ePUAP. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacał Ośrodek Pomocy Społecznej w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto, przekazem pocztowym lub w formie gotówkowej w kasie OPS.

04.03.2016r.

Atrakcyjne zajęcia w naszym przedszkolu

Niepubliczne Przedszkole w Nietkowie mocno się stara, aby dzieci spędzały w nim czas w sposób ciekawy i atrakcyjny. Na zaproszenie p. Lucyny Kossowskiej w przedszkolu gościliśmy panią z Sekcji Psów Pracujących i Ochrony Zwierząt z Nowej Soli wraz z bardzo przyjacielską Bianką - psem terapeutą rasy golden retriever.

Przedszkole z Nietkowa bierze udział w konkursie pod nazwą "Serce dla zwierzaka". W czwartek przekazano na rzecz Schroniska w Nowej Soli - zebrane przez dzieci - karmę, zabawki i materace. Jednym z etapów zajęć było też wykonanie tematycznej pracy plastycznej. Na zajęciach rozmawiano z dziećmi o tym, jak witać się z psem, a nawet jak z psem rozmawiać - dzieci mogły poznać "psią mowę". Sporo uwagi i czasu poświęcono na przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy o tym, czego nie powinne robić i jak mogą zachowywać się w towarzystwie psa. To były wspaniałe zajęcia!

03.03.2016r.

Wielkanocne ozdoby


01.03.2016r.

Pierwszy marca - zima dostarcza nam atrakcji


Dziś jest r.
Wróć do spisu treści